Korki mechaniczne to urządzenia służące do tymczasowego zamknięcia rurociągu. Do rurociągu są wkładane po przecięciu rurociągu jako element zabezpieczający, lub w celu zamknięcia odcinka rurociągu na którym przebiega próba ciśnieniowa.
ZASTOSOWANIE I OPIS
Korki mechaniczne to urządzenia służące do tymczasowego zamknięcia rurociągu. Do rurociągu są wkładane po przecięciu rurociągu jako element zabezpieczający, lub w celu zamknięcia odcinka rurociągu na którym przebiega próba ciśnieniowa. Korki mechaniczne są wyposażone w część gumową, która po jego włożeniu do rurociągu zostanie ściśnięta, co spowoduje dociśnięcie gumy do ścianki wewnętrznej rurociągu i jego zamknięcia. W zależności od kształtu części gumowej korki mechaniczne mogą być beczkowe lub płytkowe. oba warianty mogą mieć przepust do odciążenia ciśnieniowego zamkniętego odcinka rurociągu.
Zakończenie przepustu może być dostosowane do wymogów klienta (p. karta 2.6-3 katalogu). Przepust w poniższych korkach mechanicznych jest wyposażony w samozamykającą się szybkozłączkę lub zamknięcie kulowe oraz szybkozłączkę do podłączenia węża odpowietrzającego. Ta część może być dostosowana do wymogów klienta. Korki mechaniczne są dostarczane pojedynczo lub w poniższych zestawach, ew. zestawach zgodnie z wymogami klienta.
ZAKRES STOSOWANIA
Średnica zamykanego rurociągu:
15 – 1000 mm (i więcej)
Czynniki:
gaz ziemny, woda, gazy i ciecze nieagresywne, pozostałe czynniki po konsultacji z producentem
Maksymalne ciśnienie w zamykanym rurociągu:
do 6 bar *
Temperatura robocza:
-20/+70°C
* Maksymalne ciśnienie wg typu i wykonania zamknięcia